[Książki] Szefologia czyli logika szefowania – R. Polko

Szefologię gen. R. Polko czyta się bardzo przyjemnie, nie jest to biblia zarządzania, przy której po każdej kartce trzeba zrobić przerwę na złapanie oddechu.

Autor często nawiązuje do dyscypliny i hierarchii wojskowej, wydawać by się mogło, że zwolennik elastycznego podejścia i metodyk z rodziny Agile nie znajdzie tam nic ciekawego, a jeśli już to będzie to całkiem przeciwstawne zdanie.

O dziwo nie! Gen. Polko dostrzega, stosuje i precyzyjnie opisuje wiele metod znanych ze zwinnego podejścia do prowadzenia projektów. Nie nazywa ich oczywiście po imieniu, ale wprawny czytelnik bez problemu je dostrzeże.

Są to np.: angażowanie zespołu w zadanie (zespół nie może być zbiorem ludzi bezmyślnie wykonujących polecenia, każdy musi współpracować, znać swoje słabe i mocne strony oraz robić z nich użytek), delegowanie odpowiedzialności w ramach obszaru wiedzy danego pracownika, potępienie mikrozarządzania, maksymalne zorientowanie na skuteczność i przykładanie mniejszej wagi do innych czynności (np. do papierologii), poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na raportowanie przełożonym (a także członkom zespołu) postępów projektu i planowanych działań.

Wskazuje również konieczność rozmowy (nie dyktatu!), liczenia się ze zdaniem osób niżej w hierarchii, opisuje skuteczne metody motywowania ludzi (wcale nie finansowe!) oraz sposoby podejmowania decyzji w środowisku niepewności.

Dodając do tego styl wywiadu i liczne ciekawe wywody dotyczące służby wojskowej generała Wojska Polskiego oraz lekkie pióro autorów – wyłania nam się ciekawa lektura, którą można bez problemu „połknąć” w jeden weekend. Polecam.

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)

Szefologia
Szefologia czyli logika szefowania

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.