Jak zacząć przygodę z Arduino

Polskojęzycznych informacji o Arduino jest mnóstwo, nie zamierzam podawać Wam podstaw, bo te łatwo znajdziecie w Internecie.

Zacytuje tylko za Wikipedią dla kronikarskiej precyzji:

Arduino – platforma programistyczna dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania[2]. Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc)[3]. Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi – ogólnodostępnych, tanich, niewymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi[4].
Arduino może być wykorzystany do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów lub może być podłączony do komputera-hosta. Typowa płyta Arduino zawiera kontroler, cyfrowe i analogowe linie wejścia/wyjścia, oraz interfejs UART lub USB dla połączeń z komputerem-hostem. Komputer jest wykorzystywany do programowania kontrolera oraz do interakcji w czasie działania z Arduino. Pomimo tego, że płyty Arduino generalnie nie współpracują z siecią, częstym rozwiązaniem jest łączenie jednego lub kilku Arduino z hostem sieciowym, gdzie Arduino używa się w roli sprzętowych kontrolerów, a host przyjmuje rolę sieci lub interfejsu użytkownika. Budowanie interfejsu hosta jest proste, ponieważ oprogramowanie hosta może być pisane w różnych językach. Możliwe jest programowanie interfejsu w kilkunastu językach programowania, m.in. w Javie,ActionScript, C/C++, C#, Perl, VBScript[5].
Programowanie odbywa się najczęściej za pośrednictwem Arduino IDE[6] bazującym na projekcie Processing. Sam język programowania Arduino[7] bazuje na Wiring i przypomina język C. Wewnątrz Arduino IDE kod programu jest pośrednio kompilowany przez avr-gcc, a następnie wgrywany do podłączonej płyty Arduino. IDE działa wtedy jako emulator terminala szeregowego, pozwalając na interakcję z pracującym Arduino.
Obecnie układy Arduino bazują na mikrokontrolerach Atmel AVR. Nie jest to formalnym wymogiem i może być rozszerzony, o ile sprzęt i narzędzia będą wspierały język Arduino i zostaną zaakceptowane przez Projekt Arduino[2]. Na rynku istnieje wiele klonów, inspirowanych oryginalnym Arduino, bądź kompatybilne z jego rozszerzeniami, takimi jak karty rozszerzeń, jednak rozprowadzanych pod innymi nazwami.
Arduino UNO
Arduino UNO

Zamiast tego proponuję garść porad niespotykanych nigdzie indziej! 🙂

Niskobudżetowy Arduino

Można kupić klasyczne, oryginalne Arduino Uno w sklepie internetowym, można taniej – klona na Allegro, można jeszcze taniej klona na Aliexpress, lub wreszcie najtaniej miniaturowego klona na Aliexpress.
Osobiście posiadam wszystkie powyższe modele oprócz oryginalnego i każdy z nich mogę polecić – nie zaobserwowałem żadnych problemów.

Oryginał w sklepie 95 PLN
Klon na Allegro 30 PLN
Klon z CH340 na Aliexpress 10,50 PLN
Klon Nano z CH340  na Aliexpress 7,50 PLN

Moja rada jest taka:

Nie bójmy się zakupów na Aliexpress.

Jeśli chcecie bawić się w elektronikę – naprawdę warto się tam zaopatrzyć, wszelkie elementy i podzespoły są o wiele tańsze niż u naszych importerów, a finalnie i tak pochodzą stamtąd.
Przesyłka jest darmowa! Można płacić przez Płatności24 polską walutą z klasycznego konta bankowego, mamy program ochrony kupujących więc w razie oszustwa jest duże prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy. Oczywiście przestrzegam przed dużymi zakupami ze względu na cło i podatek, drobne elementy w niewielkich ilościach przychodzą bez problemów w ciągu 7-30 dni.

Co radzę kupić na początek

Jeśli ktoś finansowo może sobie na to pozwolić zachęcam do zakupu oryginały, być może nawet w wyższej wersji niż Uno. Jeśli ktoś jednak chce być „niskobudżetowcem” – proponuje tandem klon z Allegro na ATmega16U2 + najtańsza chińszczyzna.
Dlaczego: bo jeden Arduino to za mało! 🙂 Przekonacie się o tym w kolejnych wpisach.
 


Jedna uwaga:
Jeśli chcemy kupić oryginalne shieldy przeznaczone do Arduino bądź podłączać go np. jako joystick do komputera (i intensywnie kooperować z komputerem poprzez wbudowane złącze USB) – warto zainwestować w oryginalne Arduino.
Jeśli interesuje nas „pure programming” + trochę chińskiego hardweru (czujniki, transmitery, moduły) – najtańszy klon – do zabawy – będzie super.


 

Problemy z chińskimi klonami

Nie chce wchodzić w szczegóły nt. programatorów itd. – to doczytacie bez problemów na innych blogach. Jedna sprawa: o ile układ AtTiny/AtMega jest na ogół podobny we wszelkiej maści klonach o tyle mamy do czynienia z różnymi konwerterami USB na UART, najpopularniejszym w najtańszych, chińskich klonach jest CH340 sprawia on pewne problemy ze sterownikami i ma nieco ograniczone możliwości.

Ja szukałem sterowników do Windowsa 10 x64 i znalazłem: CH341SER.

Jeśli kogoś interesuje świat Elektroniki i IoT na pewno zetknie się z Arduino, ma on na prawdę spore możliwości; a ogromna zgromadzona wokół niego społeczność sprawia, że programowanie na tą platformę często sprowadza się do wyszukiwania i ew. drobnej modyfikacji gotowych skryptów.

Wkrótce więcej informacji o „zaawansowanym Arduino”. Zapraszam!

Leave a Reply